Inaguracja roku szkolnego

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016 w Gimnazjum nr 7 w Koninie odbędzie się 1 września 2015 o godzinie 9.00 dla klas I, II, III.

zobacz więcej

Zapraszamy na "Drzwi otwarte"

 

 

Aktualności 2018

TWORZY NAS KULTURA. TWORZY NAS HISTORIA.

12 grudnia 2018 r. klasy I a, b, c i klasa IV a zawitały do kolebki polskiej państwowości do Gniezna. Pierwszym etapem wycieczki był pobyt w Teatrze im. Aleksandra Fredry na "Opowieści wigilijnej". Spektakl ten to spotkanie dzieci i dorosłych, podczas którego każdy może się przekonać się, że za sprawą świąt dokonuje się w nas pozytywna przemiana. Pełna ciepła i optymizmu historia pióra Dickensa w przekładzie Józefa Jasińskiego ukazuje przemianę głównego bohatera Scrooge`a. Po wizycie odwiedzających go w noc wigilijną duchów staje się serdecznym człowiekiem, takim, jakim był w czasach młodości. Zdaje sobie sprawę, że pieniądze dają szczęście wtedy, kiedy można się nimi podzielić. To ważna nauka płynąca z przedstawienia. Kolejnym miejscem było Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym znajduje wystawa poświęcona historii polskiego średniowiecza oraz historii Gniezna i regionu. Nowa ekspozycja polega na przedstawieniu początków państwa polskiego z perspektywy trzech haseł - kluczy: Państwo, Źródła i Kultura. Główną ideą wystawy jest pokazanie roli Wielkopolski jako miejsca polskiej państwowości, ze szczególnym wyróżnieniem Gniezna. Zbiory archeologiczne, sztuki, historyczne i archiwalne zainteresowały uczniów, świadczyły o tym liczne pytania kierowane do przewodników i opiekunów wycieczki, o czym z radością informują: wychowawczyni klasy I a - pani Monika Raźna, wychowawczyni klasy I b - pani Anna Jasińska - Chrapkowska, wychowawczyni klasy I c - pani Agnieszka Parus - Włodarczyk, wychowawczyni klasy IV a - pani Anna Zalewska, a także pan Łukasz Kubacki i koordynator wyjazdu pani Krystyna Pawłowska

zobacz więcej

Książka dla przedszkolaka - akcja

Przedszkolaki jeszcze nie czytają, ale chętnie słuchają, oglądają książki, taka informacja była przez kilka tygodni przy bibliotece szkolnej i na korytarzu. Mogliśmy się przekonać, że uczniowie naszej szkoły potrafią się przepięknie dzielić z innymi i przynieśli książki dla Przedszkola nr 5 "Plastuś". Jaka była radość obdarowanych  widać było  10.12. 2018 r. , gdy książki zawędrowały do przedszkolaków. O czym z wielką przyjemnością informują mali pomocnicy bibliotekarza Gabrysia Wolska, Piotr Szadurski z klas II a, pani Krystyna Pawłowska oraz pan dyrektor Paweł Kawka. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zbiórki książek dla Przedszkola nr 5 "Plastuś". Warto pomagać i oglądać uśmiech od ucha do ucha.  

zobacz więcej

Drzwi otwarte

7 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy pięciolatków i sześciolatków wraz z rodzicami na Siódemkowe Spotkanie z Mikołajem - Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 7 na ul. Wyszyńskiego 44.
W programie:
- Zdjęcia z Mikołajem - fotobudka
- Salon gier multimedialnych, robotyka, ozobot, kodowanie
- Zajęcia Młodego Odkrywcy
- Sala gier planszowych
- Zabawy przyrodniczo-matematyczne
- Warsztaty skryby
- Angielski z tablicą interaktywną
- Kiermasz świąteczny
- Zajęcia prowadzone przez Centrum Tańca Hajdasz
- Zabawy ruchowe z trenerami Klubu Górnik Konin
- Spotkanie z Dyrektorem Siódemki

zobacz więcej

Uwierzyć w siebie, w swoje marzenia!!!

Uwierzyć w siebie, w swoje marzenia to myśl przewodnia listopadowej Konińskiej Akademii Filmowej. Mogli się o tym przekonać 20 listopada uczniowie klasy IV oglądając niezwykły przykład dziecięcego kina z Afryki - film "Felix". To opowieść o chłopcu, który marzy o tym, by zostać saksofonistą, jak jego tata. Muzyka jazzowa to wielka pasja Felixa. Kiedy ruszają przesłuchania do szkolnej orkiestry, chłopiec postanawia za wszelką cenę się do niej dostać.Decyduje się, więc na codzienne ćwiczenia w tajemnicy przed mamą. Film jest opowieścią o pasji, wierze w marzenia. W tle słychać muzykę jazzową, która decyduje o niepowtarzalnym klimacie "Felixa".

Klasy I i II mogły sprawdzić myśl przewodnią listopada we francuskiej animacji "Munio: Strażnik Księżyca", będąc w kinie 26 listopada. Pozytywny bohater przenosi widzów w magiczny świat wierzeń mających korzenie w kulturach z różnych części świata. Jest wiara w przeznaczenie, opatrzność, intuicję wybrańca losu, sprawczą moc snów i potężną siłę płynącą z pewności siebie. Świat przedstawiony jest bogaty w szczegóły i zachwycająco piękny. Przenosi do mitycznej krainy, w której zgodnie z pradawnymi wierzeniami Słońcem i Księżycem sterują specjalnie do tego powołani strażnicy: Munio i Stalon.

Tego też dnia w Akademii Filmowej uczestniczyły klasy gimnazjalne, obejrzały film przygodowy "Biegnij, Amelio!". Opowieść o zbuntowanej nastolatce, która nie chce, żeby choroba ją ograniczała.Ma dość nieustających badań i zabiegów. Kiedy dostaje kolejnego ataku astmy rodzice decydują umieścić córkę w uzdrowisku w Tyrolu. Tam poznaje Barta, który opowiada Amelii legendę, wedle której jedna z najwyższych gór ma uzdrawiającą moc. Bohaterka postanawia na własnej skórze przekonać się o magicznych właściwościach szczytu. Amelia nie chce, aby problemy ze zdrowiem były dla niej ograniczeniem, dlatego wędrówka na szczyt staje się walką jej życia, walką z samą sobą.

Wszystkie filmy pokazują, jak ważna jest wiara w siebie, w swoje marzenia. 

zobacz więcej

"Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą na scenę..."

22 listopada 2018 r. klasy III a, III b, III c gimnazjum brały udział w wycieczce do Kalisza do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, w którym obejrzały spektakl "Wojowniczka" w reżyserii Judyty Berłowskiej. Tajemnicza i niebezpieczna siła chce zniszczyć książki i odebrać ludzkości intelektualny dorobek. Do walki staje rodzeństwo August i Cezaryna, którzy z odwagą i zapałem pokonują przeciwności losu. Udowadniają, ze warto pozostać wiernym swoim poglądom, a także odrzucić wszelkie stereotypy i uprzedzenia. Główni bohaterowie pokazują, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Ich siła okaże się nieocenioną pomocą w walce z siłami ciemności. Biblioteka, w której się ukrywają i którą chronią to brama w czasie, która staje się ostoją dla wybranych, dla tych dla których książki są najważniejsze. "Wojowniczka" to opowieść o odwadze i walce o ideały. Warto było zobaczyć to przedstawienie, aby uświadomić sobie, jak ważne jest nasze dziedzictwo.
Kolejnym etapem wycieczki był dworek w Russowie pod Kaliszem, w którym urodziła się Maria Dąbrowska jako najstarsza córka Lubomiry z Gałczyńskich, Szumskiej i Józefa Szumskiego. Maria Dąbrowska przeżyła w dworku dzieciństwo i młodość, o czym świadczą liczne pamiątki. W muzeum znajdują się również rękopisy książek pisarki, z najsłynniejszą powieścią "Noce i dnie" oraz z "Dziennikami" oraz jej rysunki, akwarele. Maria Dąbrowska do końca związana była z ziemią kaliską. Często odwoływała się do niej w swoim utworach. Ciekawym jest poznawanie historii literatury przez pryzmat biografii twórców. Opiekunami byli wychowawcy: klasa III a- pan Marcin Łęt, klasa III b - pani Urszula Mejer, klas III c - Krystyna Pawłowska, a także panie Dejzi Dworzańska, Joanna stawowa - Sternard.

zobacz więcej

"Z profilaktyką na Ty"

Uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klasa IV szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu o tematyce profilaktycznej "Nie spal sie na starcie".

zobacz więcej

Konkurs kulinarny na danie ziemniaczane

W piątek 16 listopada nasze sale lekcyjne zamieniły się w prawdziwe kuchnie. Pole do popisu było duże z uwagi na składnik, jaki odgrywał główną rolę. Był to ziemniak, który mimo swej popularności na naszych stołach - tym razem przybrał nowe oblicza. Przygotowano przepyszne sałatki, ziemniaczane kanapki z farszem, nadziewane ziemniaki, szaszłyki ziemniaczane z dodatkiem kurczaka, były tradycyjne placki ziemniaczane i zapiekanka.W wykonaniu klasy 4a mieliśmy możliwość degustowania aż kilku różnych dań. Wszystkie konkursowe dania wyglądały apetycznie i zachęcały do ich degustacji. Podsumowania konkursu dokonała komisja, która oceniała potrawy z uwzględnieniem ich smaku jak i wyglądu. Dziękujemy wszystkim za udział w kulinarnej przygodzie!

zobacz więcej

Dotyk Anioła - konkurs

15 listopada 2018 r. na spotkaniu Poetyckim Dotyk Anioła poznaliśmy wyniki konkursu plastycznego, który odbył się w naszej szkole w dwóch kategoriach: rzeźba i rysunek,malarstwo. Tematem był Anioł.
Kategoria rzeźba:
I miejsce : Wiktoria Leśniczuk, Amelia, Blanka Lang - klasa IV a
II miejsce: Nadia Kaczmarek - klasa I a
III miejsce: Jakub Brodziński, Julia Zajączkowska, Michał Marciniak, Nadia Skibiszewska - klasa I a
Wyróżnienie: Zuzanna Piguła, Marta Sypniewska, Aleksander Rogacki - klasa I a, Małgorzata Moralewska - klas I b, Marina Szałkiewicz - klasa I b, Dawid Marcinkowski - klasa IV a

Kategoria rysunek, malarstwo:
- I miejsce: Liliana Latoń - klas I c, Lena Leśniewska - klasa I a
- II miejsce: Hubert Kulig - klasa I a
- III miejsce: Mateusz Kraska - klasa I a
Wyróżnienie: Filip Kamiński - klasa I a, Julia Durańska - klas I c, Julia Kościelniak - klasa II b, Julia Durańska - klasa I c, Łukasz Trzcieliński - klasa III c ( gimnazjum). Koordynatorem konkursu była pani Iwona Pawlaczyk

zobacz więcej

Spotkanie Poetyckie Dotyk Anioła

15 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie Poetycki Dotyk Anioła. W naszej szkole gościliśmy konińską poetkę Danutę Olczak, która od 40 lat mieszka i tworzy w Koninie. Z zamiłowania poetka, felietonistka, działaczka społeczna. Kolekcjonuje muszle i anioły. Muzycznie w spotkanie wprowadziła nas pani Zuzanna Figaj grając przepięknie na skrzypcach. Tematem przewodnim spotkania były wiersze o Aniołach, które wprowadziły nas w świat poezji pani Danuty Olczak. Usłyszeliśmy o Aniołach siadających przy drodze i myślących o człowieku, o Aniele strażniku losu, o Aniele Miłości łagodzącym rozstania, błogosławiącym powroty, o Aniele łagodnie roztapiającym czas, o świątecznych Aniołach z magią dobroci, pachnących cynamonem. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: czym jest poezja? Wiadomo przecież :

"Ilu poetów - tyle definicji
Ilu czytelników - tyle teorii ..."

Słuchając wiersz pani Danuty Olczak odkryliśmy, że dobro jest "jasną stroną człowieka", a uśmiech "jest talizmanem ... cudem, który zmienia świat" . Wszystko to działo się dzięki świetnym recytatorom z klasy I a, I b, I c, II a, II b, IV a SP oraz III a, III b, III c (gimnazjum). Za spotkanie odpowiedzialne były panie Iwona Pawlaczyk, Krystyna Pawłowska, Anna Zalewska.

zobacz więcej

100 rocznica odzyskania niepodległości

9 listopada 2018 r. odbył się apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 cała szkoła odśpiewała hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" włączając się do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie z klas III a, III b, III c gimnazjum oraz z klasy IV a SP przedstawili prezentację o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe święto w formie lekcji historii stało się ciekawą formą przekazu o najważniejszych wartościach: wolności i niepodległości.

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Polacy wyzwolili się, ale nie można przecież wymazać z człowieka pamięci o przeszłości, a tym bardziej zabić ducha wolności. Marzenia się spełniły. Polska powstała:

" To , co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w serca i pamięci..."

Warto było posłuchać o czasach minionych, by pamiętać i być świadomym, aby nigdy nie wróciła niewola i nie zatarła się w naszej pamięci historia o 11 listopadzie 1918 r., przecież 11 listopada 2018 r. to 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości:

"Ojczyzna to kraj dzieciństwa
miejsce urodzenia
to jest ta mała najbliższa
ojczyzna..."

Uroczystość przygotowały panie Dorota Czerwczak, Iwona Pawlaczyk, Krystyna Pawłowska oraz pan Tomasz Brzezińśki.

zobacz więcej