"Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą na scenę..."

22 listopada 2018 r. klasy III a, III b, III c gimnazjum brały udział w wycieczce do Kalisza do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, w którym obejrzały spektakl "Wojowniczka" w reżyserii Judyty Berłowskiej. Tajemnicza i niebezpieczna siła chce zniszczyć książki i odebrać ludzkości intelektualny dorobek. Do walki staje rodzeństwo August i Cezaryna, którzy z odwagą i zapałem pokonują przeciwności losu. Udowadniają, ze warto pozostać wiernym swoim poglądom, a także odrzucić wszelkie stereotypy i uprzedzenia. Główni bohaterowie pokazują, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Ich siła okaże się nieocenioną pomocą w walce z siłami ciemności. Biblioteka, w której się ukrywają i którą chronią to brama w czasie, która staje się ostoją dla wybranych, dla tych dla których książki są najważniejsze. "Wojowniczka" to opowieść o odwadze i walce o ideały. Warto było zobaczyć to przedstawienie, aby uświadomić sobie, jak ważne jest nasze dziedzictwo.
Kolejnym etapem wycieczki był dworek w Russowie pod Kaliszem, w którym urodziła się Maria Dąbrowska jako najstarsza córka Lubomiry z Gałczyńskich, Szumskiej i Józefa Szumskiego. Maria Dąbrowska przeżyła w dworku dzieciństwo i młodość, o czym świadczą liczne pamiątki. W muzeum znajdują się również rękopisy książek pisarki, z najsłynniejszą powieścią "Noce i dnie" oraz z "Dziennikami" oraz jej rysunki, akwarele. Maria Dąbrowska do końca związana była z ziemią kaliską. Często odwoływała się do niej w swoim utworach. Ciekawym jest poznawanie historii literatury przez pryzmat biografii twórców. Opiekunami byli wychowawcy: klasa III a- pan Marcin Łęt, klasa III b - pani Urszula Mejer, klas III c - Krystyna Pawłowska, a także panie Dejzi Dworzańska, Joanna stawowa - Sternard.